Bílá věž bude ukrývat ostatky svatých i USB a DVD
Makovice z Bílé věže se v rámci náročné rekonstrukce snesla minulou středu ze své výšky k zemi a Hradečané se opět mohli podívat do jejích útrob. Co se skrývalo uvnitř, to odhalili pracovníci hradeckého muzea koncem minulého týdne. V několika kovových schránkách byly uloženy dokumenty, které ilustrují dobu i politickou náladu v okamžiku, kdy se schránka do věže ukládala. Nejstaršími památkami v útrobách věže jsou mince z doby Karla IV. i ostatky svatých. Naše generace těm budoucím zanechá dokumenty nejen v papírové podobě, ale i na USB a DVD.
Historické útržky o makovici z Bílé věže
Bílá věž na Velkém, dříve také Žižkově, náměstí pochází z let 1574 až 1580. Její makovice však byla poprvé sňata a otevřena 14. července 1839, kdy musely projít opravou poškozené šindele. „Uvnitř byla nalezena pouze zinková ohnutá deska z roku 1729 a několik menších mincí z doby panování císaře Karla IV. a drobné ostatky svatých,“ uvádí se v dokumentu z Muzea východních Čech.
Po tehdejší rekonstrukci se do vrcholu Bílé věže kromě původních památek vložily další tiskoviny jako třeba rukopisy básní Václava Klimenta Klicpery a Josefa Chmely. Nechyběly plány města před zahájením stavby pevnosti, kopie plánů Bílé věže, rytina pohledu na Hradec v roce 1836 anebo jmenný seznam těch občanů města, kteří mohli vařit pivo. Zajímavostí je i přesný záznam o vyúčtování prací na Bílé věži.
Další opravy Bílé věže se uskutečnily v letech 1878, 1900 a 1929, tehdy makovici výrazně poškodila červencová větrná smšť.
Z pozdějších let pak mimo oficiálně uložené dokumenty pochází také rukopisný vzkaz tehdejších klepířů těm budoucím. Jeho doslovné znění i s gramatickou hrubkou zní: „Až to budete číst tak my budeme prdět do hlýny.“ Klempíři připojili i své podpisy a dataci „na všechny svatý 1935“.
Co si o současné době přečtou naši potomci
A jaký vzkaz zanechá budoucím generacím ta současná? „My jsme se rozhodli z naší doby vložit současná média, USB kartu či DVD, samozřejmě údaje o naší době současně vložíme i v papírové podobě,“ vyjmenovala ředitelka Muzea východních Čech Naďa Machková Prajzová.
Dokumenty a historické památky z otevřených pouzder si zájemci mohou prohlédnout v Muzeu východních Čech v Hradci Králové od středy 23. dubna 2014. K vidění budou pouze pár dnů, poté postupně všechny předměty projdou odborným zásahem, revizí a opětovnou evidencí.
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.