Městská policie: cyklista i bruslař musí dodržovat pravidla
Pravidla silničního provozu platí nejen pro řidiče aut, ale vztahují se také na chodce, cyklisty a bruslaře na in-line bruslích. Letos se Městská policie Hradec Králové stále více potýká se stížnostmi od chodců, kteří jsou nějakým způsobem ohrožováni buďto bezohledným či dokonce agresivním chováním cyklistů a bruslařů anebo rovnou porušením pravidel silničního provozu.
Strážníci Městské policie Hradec Králové proto sepsali nejčastější prohřešky cyklistů i bruslařů.
Nejčastější prohřešky cyklistů: pozor na alkohol a malou osvětlenost
- jízda za snížené viditelnosti bez povinného osvětlení
- jízda pod vlivem alkoholu
- jízda po chodníku
- porušení zákazu vjezdu cyklistů
- jízda v protisměru v jednosměrné komunikaci
- nepoužití cyklistické stezky, je-li v daném směru zřízena
- nezastavení na červený světelný signál (jak na křižovatce, tak i na železničním přejezdu)
- jízda bez ochranné přilby u osob mladších 18 let
- upevňování jízdního kola k dopravním značkám a zařízením (zábradlí, svodidla)
In-line bruslař je v silničním provozu považován za chodce
Strážníci městské policie upozorňují, že bruslař je v rámci silničního provozu považován za chodce a podle toho se také musí na silnici anebo chodníku chovat.
- bruslař by se měl pohybovat po chodnících, kde nesmí svou jízdou ohrozit ostatní chodce
- tam kde chodník není, nebo je neschůdný, využije pro jízdu levé krajnice či levého okraje vozovky
- bruslaři by si pro kondiční nebo závodní jízdu měli vybrali vhodné lokality: sloučené stezky pro chodce a cyklisty, zpevněné lesní cesty (například Hradečnice), či komunikace s malým pohybem motorových vozidel
- především kondiční bruslaři (začátečníci) ohrožují svou nejistou jízdou na bruslích sebe a ostatní účastníky silničního provozu
Cyklisté, ale i bruslaři na in-line bruslích a chodci se při pohybu po pozemních komunikacích, včetně chodníků, mají povinnost řídit přesnými pravidly silničního provozu. "Strážníci městské policie Hradec Králové však během své služby zaznamenávají a následně řeší velké množství přestupků, které spáchají právě tito účastníci provozu, jež si pravidla často překrucují pro svou osobní potřebu," popisuje Eva Čížková, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.
Podle informací z Městské policie Hradec Králové, řešili strážníci v minulém roce 1314 přestupků, které učinili cyklisté. "Po prověření, zda se nejedná o opakované protiprávní jednání, cyklista může odjet i s domluvou. V případě, že se jedná o další porušení, nebo byl přestupek závažný, uloží se pokuta," upřesňuje mluvčí Čížková.
Uložené blokové pokuty neukázněným cyklistům se jenom vloni vyšplhaly na částku 105 200 korun. "Za letošní půlrok to je 400 zjištěných přestupků cyklistů, s pokutami ve výši 28 400 korun," doplnila Eva Čížková.
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.