Hradec má novou stezku pro kola, měří 26 kilometrů

Ilustrační foto | Zdroj: Pixmac
Ilustrační foto | Zdroj: Pixmac

Už za týden se cyklisté v Hradci Králové dočkají otevření zbrusu nové stezky. Mezi Hradcem Králové a Kuksem se nyní kolauduje cesta pro pěší a cyklisty, která má však i širší využití pro bruslaře a v zimě také pro běžkaře. 

Hradečané novou stezku však využívají už nyní, ačkoliv k jejímu slavnostnímu a oficiálnímu otevření dojde až ve středu 15. května v 11 hodin na Pláckách u kamenného mostu. Provozovatelé to zatím tiše trpí a zájemce počítají už teď na stovky.

Nově otevřená stezka z Hradce Králové na Kuks měří 26 kilometrů. „Už nyní je stezka hojně využívaná, veřejnost je lačná ji vyzkoušet,“ komentoval starosta města Smiřice Luboš Tuzar, předseda správní rady společnosti Královéhradecká labská o.p.s., která celý projekt realizuje. Společnost Královéhradecká labská založil na konci roku 2008 Královéhradecký kraj spolu s městy Hradec Králové, Jaroměř – Josefov, Smiřice a s obcí Kuks.

Cyklostezka v zimě může sloužit běžkařům

Stezka na Kuks je určená pro pěší a cyklisty, ale má širové využití také pro in-line bruslení anebo v zimě pro běžkaře. Luboš Tuzar přiznává, že se často setkávají s dotazy, zda stezka v zimě bude přístupná také běžkařům. „Nevylučujeme to, je to ale otázka sněhu, peníze by na úpravu trasy být mohly,“ konstatoval.  

Na třech místech nové stezky jsou umístěny také sčítače lidí, kteří se zde pohybují a už v minulém víkendu hlásily číslovku 500 za den. Provozovatel stezky očekává po zkolaudování a oficiálním otevření několiknásobný nárůst počtu cyklistů. 

Omezení pro bruslaře u Smiřic a Josefova

„Bruslaři však musí počítat s omezením mezi obcemi Lochenice a Smiřice,“ upozornil Luboš Tuzar. Pozemky se v těchto místech nepodařilo vykoupit a tak chybí i přímé propojení stezky, které neumožňuje pohyb sportovců na in-line bruslích. Problém by se však do tří let měl vyřešit. „Podobné omezení v délce 800 metrů platí pro in-line kvůli památkářům také v Josefově,“ informoval Luboš Tuzar.  

Stavba celého nového úseku, která započala v červnu 2012, trvala šest let a spokla 67,5 milionu korun. „Dotace z Evropské unie činily 92,5 % z uznatelných nákladů, to je o 10 milionů méně než výsledná cena. Celková délka stezky je 26 kilometrů, novostavba je však pouze na 20 kilometrech. Těch zbylých 6 kilometrů stezky využívá stávajících komunikací,“ doplnil předseda Královéhradecké labské.

Původní náklady na stavbu byly odhadovány na 115 milionů korun, cenu stlačila výběrová řízení. 

Co bude se společnosti Královéhradecká labská dál?

Tým obecně prospěšné společnosti byl už osloven k realizování dalšího projektu - stezky z Jaroměře na Českou Skalici, která se dotkne také obcí po trase. „Už jsme si dělali studii a uznali jsme, že to je reálné dispozičně i vlastnicky,“ uvedl Tuzar. Společnost se však také bude starost o údržbu nové stezky z Hradce na Kuks.

Nově otevíraný úsek cyklostezsky z Hradce Králové, přes Josefov až na Kuks navazuje na myšlenku Labské stezky, jejíž první skica vznikla už v roce 1977. Úsek bude součástí cyklostezky, která je zároveň i cyklistickou stezkou mezinárodní.

Město Hradec Králové se chce v příštím roce pustit do další cesty pro cyklisty, tentokrát mezi Hradcem a Pardubicemi, která taktéž zapadne do Labské stezky. Stezka dostala už nyní krásné přízvisko „Mechu a perníku“, budeme o ní informovat.

obrazek Poklepání na základní kámen stezky na Kuks, 2012 | Zdroj: MmHK
obrazek První skica Labské stezky z roku 1977 | Autor: Jaroslav Ritter | Zdroj: Labskástezka.cz, o.s. Labská stezka Nymburk

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru